Sebekoučink – Ptacek-coach – Váš průvodce na životní cestě
Pírko s textem
Japonská zahrada
„Musíš věřit sám sobě a svému snu, který chceš žít.“
John Winston Lennon

Sebekoučink – jak zkvalitnit svůj život

„Buď jen pevný útes, o který se jedna za druhou tříští vlny života.“
Marcus Aurelius

Jak jsem se postupně blíže seznamovala s koučinkem, stále více jsem se zamýšlela nad tím, jak získané dovednosti nejlépe využít ve svém vlastním životě.

Stresové situace, klíčové okamžiky, kdy se musíme rozhodnout, co a jak dál – to vše je součástí života každého z nás. Všichni si přejeme zvládat svůj život a klademe si otázku, co můžeme ve svém životě sami ovlivnit.

Velmi brzy jsem „na vlastní kůži“ zjistila, jak účinným koučovacím nástrojem je „STOPka“. Schopnost zachovat si „chladnou hlavu“ v nejrůznějších situacích každodenního života je základem pro rozhodování bez vlivu emocí a pro posuzování vzniklé skutečnosti, aniž bychom ji hodnotili. Pro zvládání stresových situací ji mohu jen doporučit.

Dalším účinným koučovacím nástrojem umožňujícím objektivní pohled na skutečnosti v našem životě je „míra kontroly“ – tři jednoduché otázky, ale s velkým dopadem. Zkuste se zamyslet nad tím, kolikrát v životě jste se snažili ovlivnit něco, co jste ovlivnit nemohli. Co je v takovém případě třeba udělat? Zaprvé si to uvědomit. Položte si otázku: „Nesnažím se náhodou ovlivnit něco, na co nemám žádný vliv?“ Poté se zamyslete nad tím, co se pokoušíte ovlivnit, protože se domníváte, že na to můžete mít nějaký vliv. A závěrem si zkuste vyjmenovat, co můžete za dané situace ovlivnit, ale neděláte to. Že Vás to dosud nenapadlo? Plně chápu Vaše překvapení. Ale ano, je to tak. Někdy je řešení opravdu jednoduché.

A co můžeme každý z nás ovlivnit? To nejdůležitější – svůj postoj k dané skutečnosti. V každé situaci je nejdůležitější si zachovat „chladnou hlavu“ a podívat se na to, co se děje, bez posuzování. I svoje emoce můžeme popsat, aniž bychom hodnotili skutečnosti, na které svými emocemi reagujeme.

Určitě Vás zajímá, jak to celé funguje v praxi. Uvedu Vám příklad: Pošta nacházející se blízko mého bydliště je typická tím, že je zde nutno dlouho čekat. Co v takovém případě není možno ovlivnit? Aktuální situaci na poště, tj. počet klientů a délku jejich jednání u přepážky. Co se snažím ovlivnit (a to nejen já)? Nejvhodnější čas pro vyřizování na poště. To lze opravdu jen těžko. A co mohu ovlivnit? Rozhodnutí, co všechno vyřídím na poště osobně; kdy na poštu půjdu; a samozřejmě svůj postoj k dané situaci.

A co se mně ještě osvědčilo? Použití nenásilné komunikace. Sama na sobě jsem si vyzkoušela, jak lze propojit koučování a principy nenásilné komunikace. Vždyť co nás učí nenásilná komunikace? Pozorovat a popisovat situaci nebo skutečnost bez hodnocení a zároveň poznat a pochopit svoje pocity a také, co se za nimi skrývá, tj. co mně vadí a co chci.

Z vlastní zkušenosti i od svých klientů vím, jak důležité je podívat se na náročné životní situace s klidnou myslí, bez emocí a jak je potom snazší hledání řešení i rozhodnutí.

Až budete příště čelit nějaké nečekané skutečnosti a hledat cestu, jak dál, zkuste se klidně nadechnout a vzpomeňte si na tři otázky, které Vám napoví.
Ať se Vám daří!