John Winston Lennon
Himalájský příběh č. 1 - Řešení je v mysli
Moudrosti starých mistrů na nás dýchají svou poetikou a mohou říci mnohé i současnému člověku. Pojďme se společně začíst do jednoho z těchto dávných příběhů:
„Žák stále nechápal. Vždycky, když narazil na nějaký problém, byl celý nesvůj, klesal na mysli, a dokonce se ho zmocňovalo zoufalství. Učitel mu však neochvějně říkal stále totéž:
„To je v pořádku, to je dobré.“
Často se ptal sám sebe, zda je možné, že by se učiteli nikdy nic nepříjemného nestalo, nebo zda je učitel takový šťastlivec, že nemusel nikdy překonávat žádnou nepřízeň osudu. Stále slyšel jen to klidné:
„To je v pořádku, to je dobré.“
Jednoho dne se už neudržel a zeptal se přímo:
„Tobě se nikdy nestalo, že ses dostal do situace, s níž sis nevěděl rady? Nechápu, jak můžeš stále jen říkat, že je všechno v pořádku, jako kdyby tě nikdy nic nepříjemného nepotkalo.“
Učitel se pousmál a řekl:
„Ale ano, všechno je v pořádku.“
„Ale jak to?“, ptal se překvapený žák.
„Protože když nemohu nějakou situaci vyřešit zvnějšku, vyřeším si ji uvnitř změnou svého postoje. Žádná lidská bytost nemůže mít pod kontrolou všechny události nebo okolnosti, ale může se naučit kontrolovat svůj postoj k nim. Proto je pro mě všechno v pořádku, všechno je dobré.““
I když na své životní cestě čelíme různým nesnázím, mnohdy ty největší problémy máme skryté ve svém nitru.
I když se na své životní cestě potkáváme s negativně smýšlejícími lidmi a čelíme různým protivníkům, největším nepřítelem jsme si mnohdy my sami.
Zkuste se někdy zastavit v každodenním shonu a zamyslet se nad svým postojem k sobě samým a složitými okamžiky své životní cesty. Tak nejlépe naleznete odpovědi na většinu otázek.
Text příběhu byl převzat z knihy: Calle Ramiro: Himalájské příběhy, Portál, Praha 2003